Poznań chce uruchomić 24-godzinny gabinet ginekologiczny. Prezydent: nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzielał pomocy

Jak zapowiada prezydent Jacek Jaśkowiak, w mieście powstanie gabinet ginekologiczny, w którym kwestie światopoglądowe zejdą na drugi plan. Opieka będzie świadczona przez całą dobę, a poznanianki będą mogły z niej skorzystać za darmo. – Nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzielał koniecznej pomocy – zapowiada Jaśkowiak. Pomysł wzbudził ogromne zainteresowanie i ma już swoich zwolenników, jak i przeciwników.

 

  • Na razie szczegóły zapowiedzianego przez prezydenta projektu nie są znane
  • Wiadomo jednak, że poznanianki będą mogły korzystać z darmowej pomocy ginekologicznej
  • Miasto zapowiada pokrycie kosztów i gwarancję, że lekarze nie będą stawiali swoich poglądów nad dobro pacjentek

Powstanie gabinetu ginekologicznego z całodobowym dyżurem prezydent Poznania zapowiedział w mediach społecznościowych. „Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Przygotowujemy projekt 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego. Poznaniankom, które z niego skorzystają, nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzieli koniecznej pomocy” – napisał Jacek Jaśkowiak na Facebooku. Pod jego postem pojawiła się lawina komentarzy – większość z nich jest pozytywnych.

„Kiedyś sama próbowałam pomóc koleżance i po trzech gabinetach ginekologicznych i trzech godzinach na Polnej, nikt się nie przejął! Miło wiedzieć, że zdrowie i prawo kobiety nie będzie w końcu ignorowane” – napisała jedna z internautek. „Oby inne miasta wzięły przykład i też zrobiły takie gabinety ginekologiczne czynne całą dobę i bez klauzuli sumienia. Cudowna sprawa i bardzo potrzebna” – dodaje kolejna.

Jedna z poznanianek dopytuje, na jakiej zasadzie będzie działał gabinet. „Zasady tego projektu są w opracowaniu, ale założeniem jest bezpłatna pomoc pacjentkom, z utrzymaniem po stronie miasta” – wyjaśnia prezydent Poznania.

„To dobry pomysł, idziemy w dobrym kierunku”

O projekt spytaliśmy radną Zjednoczonej Lewicy Halinę Owsianną, przewodniczącą miejskiej komisji polityki społecznej i zdrowia. Okazuje się, że na razie jego założenia nie zostały oficjalnie przedstawione. – Posiedzenie komisji zaplanowane jest na poniedziałek i prawdopodobnie wtedy zostanie przedstawiona nam ta propozycja – mówi Onetowi. Przypomina, że w Poznaniu przy Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych powstanie nowy gabinet ginekologiczny, który będzie czynny całą dobę i możliwie, że o nim pisał Jacek Jaśkowiak.

– Myślę, że to się z tym wiąże. POSUM ogłosił już przetarg, ośrodek ma powstać bardzo szybko, może nawet już pod koniec roku. Możliwe, że będzie to właśnie miejsce docelowe projektu. Ale szczegółów jeszcze nie mamy – wyjaśnia Owsianna. A jak radnej podoba się propozycja prezydenta?

– Wspieram tego rodzaju inicjatywy. To powinna być nie tylko pomoc ginekologiczna, ale także psychologiczna. Myślę tutaj przede wszystkim o osobach młodych, które znajdą się w trudnej sytuacji życiowej. Uważam, że idziemy w dobrym kierunku, tym bardziej że kobiety tego oczekują, a rząd nie odpowiada na ich potrzeby – dodaje radna Zjednoczonej Lewicy.

Radna PiS: co właściwie obiecuje prezydent Poznania?

Ewa Jemielity, radna PiS, ma jednak zastrzeżenia do pomysłu prezydenta. – Pan prezydent obiecuje coś, co kobiety już mają. W Poznaniu są ginekolodzy, którzy przyjmują przez całą dobę na NFZ. Cieszę się, że może powstać kolejny gabinet, ale czy poznanianki nie mają innych potrzeb, w które warto zainwestować? Pytanie też, skąd prezydent weźmie na to pieniądze i komu je zabierze – zastanawia się radna PiS. Ma również wątpliwości, jakie usługi będą świadczone w uruchomionym przez miasto gabinecie.

– Co sugeruje pan prezydent Jaśkowiak? Czy na miejscu będzie można wykonać na poczekaniu aborcję? Chciałabym to wiedzieć. Prezydent mruga okiem do młodych dziewczyn i zapewnia, że jeśli będą miały problem, mogą przyjść i w tym gabinecie będzie wszystko załatwione. Ale czy zgodnie z prawem? – dopytuje Jemielity.

Radna PiS uważa, że pomysł prezydenta obraża innych lekarzy i sugeruje, że w gabinecie uruchomionym przez miasto kobiety mogą znaleźć lepszą opiekę. – To zwykła propaganda, pomysł przedwyborczy. Ja nie wiem, kto doradza prezydentowi, ale chyba osoby, które nie mają pojęcia o tych sprawach – kwituje.

Skomentuj!
Znajdziesz nas wszędzie!

2 227 thoughts on “Poznań chce uruchomić 24-godzinny gabinet ginekologiczny. Prezydent: nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzielał pomocy